Jak zbudować relacje w ramach koła naukowego?

Koła naukowe – co wydaje się oczywiste – są tworzone przez studentów i studentki. Skomplikowanym aspektem ich działalności jest budowanie relacji. Owszem, różne osoby dołączają do koła naukowego z myślą o działalności naukowej, ale to jaka będzie panowała w organizacji atmosfera, może wpłynąć na to, czy zrekrutowani zostaną na dłużej a także na realizację projektów.

W relacjach stricte służbowych niekoniecznie musi nam towarzyszyć sympatia do współpracowników. Jednak cechą charakterystyczną dla organizacji studenckich jest mieszanie relacji prywatnych ze „służbowymi”. Ba, często chęć poznania nowych osób może motywować do włączenia się w działalność okołostudencką. Ważne jest więc to, by koła naukowe, oprócz zdobycia i poszerzenia kompetencji związanych ze swoim profilem działalności, umożliwiały także nawiązywanie relacji.

Jak budować relacje w ramach koła?

Ważne jest to, by od początku odpowiednio wdrożyć nowych członków i członkinie koła. Zadbaj o to, by każdy poznał wszystkich zaangażowanych w Waszą działalność. Jeśli ze względu na dużą liczbę działających osób jest to niemożliwe – poznaj nowe osoby z szefami każdego z działu i ze wszystkimi w tej grupie, w której będą pracować.

Pamiętaj, że by istniały relacje – trzeba mieć ze sobą kontakt. Nie zapomnij powiedzieć nowej osobie, o zasadach panujących w tej materii:

  • z jakiego kanału komunikacji korzystacie?
  • czy macie regularne spotkania – jeśli tak to kiedy?

Pamiętajcie, że coś co dla Was może być oczywiste, niekoniecznie będzie takie dla osoby, która dopiero zaczyna działalność – a być może w ogóle studia! Doradzamy, by w jednym miejscu zapisać do siebie kontakty, takie jak mail i telefon, by każdy mógł w dowolnym momencie z tego skorzystać.

Jak dbać o relacje wśród działających w kole osób?

Wprowadź regularne spotkania dla wszystkich

Ważne jest to, by miały stały termin – np. w ostatni czwartek miesiąca albo co tydzień w poniedziałek. Ich częstotliwość oczywiście może zależeć zarówno od wielkości Waszego koła, jak i od intensywności działań. Spotkania te jednak nie muszą mieć na celu (a nawet nie powinien to być wyłączny cel) realizowania projektu czy podziału pracy. Ważne jest, by było na nich miejsce na integrację i swobodną rozmowę.

Świętujcie jeśli jest taka okazja

Zespołom w integracji pomagają małe rytuały. Jedną z okazji do budowania relacji jest obchodzenie wspólnych świąt, takich jak np. urodziny. Warto wdrożyć sobie np. zwyczaj wspólnego obchodzenia urodzin czy imienin. Dobrą okazją jest także celebracja rocznicy powstania koła czy działalności w nim.

O czym pamiętać?

Żeby skutecznie dbać o relacje, jak już wyżej wspomniano, niezbędne jest dbanie o kontakt. To wiąże się także ze skutecznym rozwiązywaniem sytuacji konfliktowych. Warto, by każdy członków wiedział, jak podejmowane są decyzje (i dlaczego) oraz kto ma głos ostateczny i w jakich sprawach. To podstawowe know-how, które umożliwia dobre funkcjonowanie w grupie. Pamiętaj, że koło naukowe niekoniecznie musi ingerować w prywatne niesnaski między poszczególnymi członkami koła – a i takie niestety mogą się zdarzać. Z pewnością jednak zapewnienie dobrej atmosfery i pamiętanie o kilku sposobach wspomnianych w tym artykule pomogą w budowaniu i utrzymywaniu dobrych relacji w kole naukowym.

Autorka: Julia Sobolewska

Skip to content