Podczas przygody w kołach naukowych na studiach zapewne nadejdzie moment, w którym przyjdzie Ci współpracować z innymi stowarzyszeniami. To współdziałanie może być na wielu płaszczyznach, między innymi podczas organizacji wydarzeń, przygotowywania do konkursu bądź pomagania sobie nawzajem przy załatwianiu spraw na uczelni.
W ramach koła naukowego SimLE działającego na Politechnice Gdańskiej przykładem współpracy między kołami może być ostatnio zakończony projekt stratosferycznych misji mikrobiologicznych w ramach zespołu Stardust.
Zaprosiliśmy do współpracy naukowców z Koła Studentów Biotechnologii, również działającego przy Politechnice Gdańskiej, w celu wykonania wspólnie misji. Kooperacja tworzy więź między organizacjami. Poprzez połączenie zespołów o odmiennych umiejętnościach tworzymy interdyscyplinarną drużynę, która ma potencjał na uzyskanie wyników wykraczających poza umiejętności pojedynczego zespołu. W naszym przypadku była to kooperacja inżynierów zajmujących się mechaniką czy elektroniką oraz naukowców zajmujących się biotechnologią. Zadaniem zespołu Stardust było zaprojektowanie eksperymentu oraz wysłanie misji stratosferycznej, podczas gdy naukowcy zajmowali się tworzeniem specyfikacji eksperymentu oraz przeprowadzeniem badań.
Udane działania poskutkowały ukończonym, dopracowanym projektem. Współpraca skutkowała zgłoszeniem projektu do międzynarodowego programu REXUS/BEXUS, gdzie w współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną wysłaliśmy misję naszego eksperymentu z kosmodromu Esrange w Szwecji.
Jest to przykład bardzo udanej kooperacji kół naukowych, gdzie synergia wynikająca z różnych doświadczeń członków zespołu pozwoliła nam stworzyć eksperyment, który inaczej byłby niemożliwy do stworzenia. Doświadczenia wynikające z interdyscyplinarności zespołu są wyjątkowe i poszerzają horyzonty.
Jednakże czasem współpraca między kołami bywa kłopotliwa i nie łatwo jest sprostać oczekiwaniom obu grup – tak, aby każdy był usatysfakcjonowany. W trakcie pracy nad projektem może dojść do konfliktów interesów, różnicy zdań czy kłótni. Istnieje możliwość, w której jedna strona nie dostarczy obiecanego produktu, dlatego dobrze jest być w stałej i częstej komunikacji, aby dowiedzieć się o tym przed momentem, kiedy będzie za późno.
Mimo trudności napotkanych podczas współpracy dobrze jest pamiętać, że doświadczenie zdobyte podczas dążenia do wspólnego celu oraz informacje jakimi się wymieniamy są najcenniejsze. Podsumowując, jeżeli nadarzy się możliwość współpracy, warto jest ją podjąć z uwagi na możliwości rozwoju jakie się otwierają.
O czym warto pamiętać, gdy planujesz współpracę z innym kołem naukowym?
- sprecyzowanie środka komunikacji (mail, discord, messenger, slack)
- wyznaczenie konkretnych celów oraz deadlinów
- ustalenie zobowiązań każdego koła
- dobrze jest ustalić cotygodniowe spotkanie, na którym każdy opowiada na jakim jest etapie projektu oraz jakie problemy się pojawiły
Autor: Jakub Jabłoński
Cześć, nazywam się Jakub Jabłoński i studiuję Elektronikę i Telekomunikację na Politechnice Gdańskiej. Pierwsze co zrobiłem po zostaniu studentem to dołączyłem do koła naukowego SimLE, zajmującego się rozwojem różnych ciekawych projektów jak rakiety, balony stratosferyczne lub autonomiczna łódź. Nigdy nie myślałem że przyjdzie mi zwiedzać świat wraz z rakietą, którą współtworzyłem!